اهداف

به طور کلی انجام آموزش های مذکورسبب می گردد که اهداف ذیل محقق گردد:

۱-رشد و تحول( جسمي حرکتي- روحی- ذهنی و …)

۲-مهارت هاي زندگی (خودياري) عبارت است از توانايي کودکان در انجام دادن کارهاي فردي و شخصي که مهمترين آنها مهارت غذا خوردن، لباس پوشيدن، رعايت بهداشت فردي مراقبت از بدن. کنترل ادرار و مدفوع و مواظبت از وسايل شخصي است و مهمتر از این مهارت ها، مهارت مسوولیت پذیری و صبور بودن و توانایی نه گفتن که آنها را برای یک زندگی ایده آل آماده می کند.

۳- رشد و تحول شناختي

منظور از رشد و تحول شناختي رشد مهارت ها و توانمندي هايي است که به کودک در شناخت و درک محيط پيرامون خود کمک مي کند.

مهمترين سطوح رشد و تحول شناختي شامل موارد زير است:

حواس پنج گانه حافظه استدلال حل مسئله تمرکز درک مفاهيم اساسي

۴- رشد و تحول عاطفي(براي دستيابي به اين هدف لازم است کودکان عواطف يا احساسات خود را بشناسند و با راه هاي درست بيان آنها آشنا شوند تا بتوانند کم کم و متناسب با سن خود به خودکنترلي و مديريت عواطف برسند.)

۵- رشد و تحول اجتماعي

منظور از رشد و تحول اجتماعي کودکان، جامعه پذيري آنهاست. خانواده، مرکز پيش دبستان، رسانه هاي جمعي و عوامل ديگري، در هر يک از مراحل رشدي و سني کودکان،در اين جنبه از رشد آنها نقش دارد.

 ۶- رشد و تحول کلامي

زبان ابزار برقراري ارتباط با ديگران و يادگيري و تفکر است.

مهمترين سطوح رشد و تحول کلامي به شرح زير است:

۷- مهارت هاي شنيداري شامل گوش دادن، تشخيص صدا تمرکز شنيداري به معني مدت زمان گوش دادن، و درک مطالب از طريق گوش دادن (درک کلمات، جملات، داستان، کارتون و مطالب ديگر)

۸- مهارت بياني شامل دايره لغات، يعني تعداد کلماتي که کودک بيان مي کنند، تلفظ درست صداها، جمله سازي، گفت و گو با ديگران، بيان مطالب، تصوير خواني، رواني کلام، تعريف قصه هاي شنيده شده، شعرخواني و داستان سازي به صورت فردي و گروهي

 ۹-  رشد و تحول خلاقيت

خلاقيت يعني ايجاد و به کارگيري افکار و آثار جديد. از حدود دو سالگي که توانايي تجسم، يعني تصور اشياء در نبود آنها در کودک شکل مي گيرد، مهارتهاي خلاقيتي نيز در کودکان مشاهده مي شود.

کسب مهارتهای فوق در نهایت منجر به حصول توانایی ها و مهارت هایی می گردد که کودک را در مسیر رشد و تکامل زندگی فردی و اجتماعی به شرح ذیل یاری می رساند و نه تنها کودک بلکه والدین نیز از این تعاملات بهره فراوان خواهند برد.

– پرورش خلاقيت و شکوفايي استعدادهاي کودکان در ابعاد مختلف

– آموزش مفاهيم اجتماعي نظير تعاون، نوع دوستي، گذشت، ايثار، همکاري، و ارزش هاي مطلوب زندگي از طريق آموزش غير مستقيم و کسب تجارب گوناگون

– ارتقاي سلامت زيستي، رواني و اجتماعي کودکان

– توسعه توانايي هاي کودکان در بيان انديشه و بروز احساسات و عواطف با استفاده از آموزش مهارت هاي زندگي وهنري، کلامي، بازي، شعر، و نمايش

– کمک به مادران و پدران در مراقبت، نگهداري و پرورش کودکان در ايجاد ارتباط موثر دو جانبه بين کودک و والدين

– آماده سازي کودکان براي ورود به نظام تحصيلي رسمي کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *