عوامل ایجاد خلاقیت در کودکان

خلاق  بودن را ياد دهیم

 

عوامل ايجاد خلاقيت در كودكان

١-داشتن استقلال و حق انتخاب

تحقيقات نشان داده كودكانى كه استقلال بيشترى در تصميم گيرى دارند و به آنان حق انتخاب بيشترى براى انجام كار    بر خوردارند و پيشرفت خلاقيت در آنان قابل ملاحظه است.

 

٢- پاداش

 

اگر چه روان شناسان و خصوصا رفتارگرايان ،پاداش را عامل مهم براى تقويت رفتار مى داند اما اگر اين پاداش ها به درستى و در جاى خود اعمال نشود ،نه تنها تاثير مثبتى ندارد بلكه خود عاملى براى از بين بردن خلاقيت خواهد بود.

 

٣-تعريف و ستايش

 

کودکانی که به طور مداوم از طرف خانواده و یا معلمان مورد تعریف و تشویق قرار میگیرندفقط کارهایی را انجام می دهند که مورد توجه والدین یا معلمان آنها است .آنها یاد می گیرند که در زندگی آینده به جای خلاقیت و ابتکار خود را با شرایط سازگار کنند و تنها به دنبال اموری باشند که تعریف و ستایش دیگران را به ارمغان آورد .

٤-إيجاد فرصت برای کسب بينش و کشف مجهولات

 

یکی از مهم‌ترین راه ها برای ایجاد خلاقیت کودکان فرصت دادن به آنها برای پاسخگوییكسب بينش و كشف مجهولات است .هيچ كودكى در جهان به كمك آنچه مى شنود و به يارى آنچه مى ببند پيشرفت نميكند ،پيشرفت وى به آنچه انجام مى دهد بستگى دارد .

راه هاى پروش و رشد خلاقيت در كودكان

احترام به سوالات عادى و غير عادى كودكان

 

براى ارضاى كنجكاوى كودك هيچ چيز مثل دادن جواب هاى مناسب و صحيح به سوالات او نيست .سوال در واقع انعكاسى از مغز تشنه اى است كه مى خواهد با دريافت جواب از فردى كه بهتر از او مى داند خود را سيراب كند.اگر چه احتياج بايد فورا برآورده شود ولى كمى مكث بين سوال و جواب غالبا مى تواند افكار و ايده هاى مفيدى براى مباحثه به بار آورد و ارائه جواب همبستگى به پيچيدگى سوال دارد .گاهى اوقات بهتر است به او بگوييم سعى كند جواب سوالش را خودش پيش بينى كند و او را راهنمايى كنيم تا آن پيش بينى را اگر چه غلط هم باشد بر مبناى مشاهدات و تجربيات خود تجربه و تحليل كند .

به كودكان نشان دهيم عقايد آنان با ارزش است .

 

 

لازم است والدين و مربيا نه تنها درباره امور و مسائلى كه مربوط به كودك مى شود، بلكه همچنين درباره مسائل و امور خانه و مهد كه دخالت كودك در آنها شايسته است از او نظر بخواهند و عقايد او را هم مثل عقايد بزرگترها در حضور خود كودك به بحث و گفتگو بگذارند..                                                                                     .

تدارك فرصت هاى مناسب براى يادگيرى مبتكرانه و قدردانى از اين نوع يادگيرى  يكى از مشخصات انسان خلاق اين است كه توانايى اش را خودش به كار مى اندازد .فرد بزرگسال بايد به كودكان اطمينان دهد كه فرصت خطر كردن در تكاليف وجود دارد و بايد آنها را به كنجكاوى و جست و جو درباره انديشه ها و حدس ها و ملاحظه چيزها به گونه اى نو وادارد.                                                                                                                                    .

 

مهد كودك ايمان

2 دیدگاه ها

  1. ملیحه جعفرجوزانی گفت:

    چقدر جالب و مفید بود خیلی سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *