پرسش های متداول

1مادر حلما امیر مجاهدی ۱۳۹۳/۱۲/۱۹
با سلام و احترام با تشکر از مربی محترم کامپیوتر که عکس نوروز بچه ها رو تو سایت گذاشتند. ممنون
2فرزند 5 ساله ی من شب ادراری داره باید چه کنم؟
مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین، میان وعده‌های پر نمک و نوشیدنی‌های حاوی قند زیاد را خصوصاً در هنگام غروب کاهش دهید. هر دو یا سه ساعت یکبار در روز و قبل از رفتن به رختخواب از کودک بخواهید که به سرویس بهداشتی برود. در صورت نیاز، یکبار در طول شب کودک را از خواب بیدار کنید که به دستشویی برود. اگر بیش‌تر از یکبار کودک را از خواب بیدار کنید، ممکن است الگوی خواب کودک مختل شود و به این ترتیب صبح روز بعد به سختی برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار شود. اگر کودک شب را بیرون از خانه سپری می‌کند، لباس زیر اضافه در وسایلش قرار دهید. از کودک بخواهید که از میزبان برای رفتن به سرویس بهداشتی و یا تعویض لباس‌هایش کمک بخواهد.
3سلام. کودک من کم غذاست.ممکنه راهنمایی کنین؟
این نگرانی کاملاً بی مورد است، کودک نمی‌گذارند که از گرسنگی بمیرند... اما برای اینکه شما خاطر جمع شوید، چند پیشنهاد داریم که می‌توانید در صورت لزوم آنها را جایگزین غذای کودک تان بکنید: * سوپ، مواد خام یا پوره ها به جای سبزیجات پخته * کمپوت یا آب میوه ها به جای خود میوه * ماست، پنیر یا دیگر لبنیات به جای شیر * تخم مرغ، لبنیات یا حبوبات به جای گوشت.
4پسرم برای رفتن به مهد خیلی استرس و نگرانی و نارضایتی داره اصلا درسته مهد ببرم؟
اول لازم است مطمئن شوید در مهد کودک مسئله خاصی که زمینه رنجش فرزندتان را به وجود آورده باشد اتفاق نیفتاده است. دوم اینکه در خانه انگیزه های بیشتری نسبت به مهد کودک وجود نداشته باشد. سوم اینکه عملکرد شما باید بسیار متخصصانه انجام شود که زمینه دلخوری و ترس را در فرزندتان برای ورود به دبستان به وجود نیاورد. چهارم این است که مسئولیت این کار را می توانید به عهده پدر بگذارید تا نوع نگاه منفی از شما برداشته شود. پنجمین مورد این است که احتمال دارد یک سری از عملکردهای شما مربوط به گذشته خودتان باشد و ربطی به فرزندتان نداشته باشد. در آخر لازم است گفته شود که اگر والدین شرایط این را دارند که فرزندشان را در محیط خانه نگهداری کنند و نیازی نیست که به مهد کودک بفرستند به طور کلی مشکل اساسی را برای فرزندشان به وجود نمی آورد. زیرا گاهی پیش می آید که به اجبار فرستادن بچه ها به مهد کودک باعث می شود تا تاثیرات جبران ناپذیری را در آینده برایشان رقم بزند و برای ورود به مدرسه با مشکلات فراوانی مواجه شوند که این مورد هم برای خودشان و هم برای پدر و مادر کار را خیلی سخت می کند و گاهی باعث افت تحصیلی در کودکان می شود ولی اگر به دلیل شاغل بودن پدر و مادر مجبور به این کار هستید می توانید روش هایی را به کار گیرید تا کودکان را برای مهد رفتن علاقه مند کنید که این مورد باید علمی و تخصصی و دور از هرگونه تهدید و ترس باشد. در این زمینه می توانید از روانشناس کودک کمک بگیرید و راهنمایی های لازم را بدست آورید.
5آیا روزهای اول می توانم در مهد کودک بمانم؟
بله،ما در مهد کودک این امکان را فراهم کردیم که والدین عزیز بتوانند برای کاهش استرس ،ترس و نگرانی و همچنین آسودگی خیال کودک خود در روزهایی ابتدایی ورود او در مهدکودک حضور داشته باشند. تا کودک به طور ناگهانی احساس خلا نزدیکان خود را نداشته باشد و با کمک مربیان کارآزموده به آهستگی از وابستگی اولیا خود جذب محیط مهد کودک شود
6آیا رفتن به مهدکودک ضرورت دارد؟
با توجه به این که مهد کودک‌ علاوه بر نگهداری کودکان برای مدت زمانی مشخص، به آموزش کودکان نیز می‌پردازد و مفاهیم اولیه را به کودکان می‌آموزد توصیه می‌شود که کودکان بالای سه سال به مهد کودک بروند. حضور در فضای مهد به کودکان کمک می‌کند تا برقراری روابط اجتماعی را بیاموزند و ارتباط با مربیان و مسئولان مهد این فرصت را ایجاد می‌کند تا کودکان، برقراری رابطه با بزرگ‌سالانی غیر از اعضای خانواده را نیز تمرین کنند. به علاوه نظم و انضباط حاکم بر مهد، کودک را برای حضور در مدرسه آماده می‌کند و از این نظر کودکان مادران شاغل و خانه‌دار می‌توانند از حضور در مهدکودک بهره‌مند شوند.