۵۰ روش شکوفایی استعداد کودکان

برای شکوفایی استعداد کودکان، راه‌های بسیاری را می‌توان برشمرد. در این مقاله نیز،  ۵۰ روش شکوفایی استعداد کودکان ذکر شده است.

کودک

دوران کودکی، همواره به عنوان بهترین و شادترین دوره زندگی انسان شناخته شده است. کودکی، دنیایی از معصومیت و پاکی در کنار شادی و سبک‌بالی را در ذهن تداعی می‌کند. بسیاری از بزرگ‌سالان در کشاکش سختی‌ها و مشکلات زندگی، با یاد کردن از دوران خوش کودکی خود، دمی از غم زمانه فارغ می‌شوند و بر بال خاطرات به دنیایی کوچ می‌کنند که در آن، از فشار مسئولیت و مرارت خبری نیست و مسلماً آرزوی هر پدر و مادری، فراهم کردن یک چنین دوران کودکی‌ای برای فرزند دلبندشان خواهد بود.

اما مسئله اینجاست که شادی و نشاط، آموختنی نیست و شکوفایی استعدادهای او هم نباید بدون در نظر گرفتن علائق او باشد. شاید شما نتوانید به فرزند خود یاد بدهید که خوشحال باشد، ولی فراهم کردن امکانات و بستر مناسب برای خوشبختی و شاد زیستن فرزند، هدیه‌ای است که فقط شما می‌توانید به فرزندتان بدهید. ما روش‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانند شما را در فراهم کردن این خوشبختی در سایه‌ی به ظهور رساندن استعدادهای خدادادی او، به فرزندتان یاری دهند.

۱٫ به فرزند خود اجازه دهید علائق خود را کشف کند. به بازی‌ها و فعالیت‌هایی که او انتخاب می‌کند توجه نشان دهید. این گونه بازی‌ها می‌تواند اطلاعات بسیاری درباره استعدادهای نهفته فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

۲٫ فرزند خود را روی طیف وسیعی از تجارب قرار دهید. این امر باعث فعال شدن استعدادهای نهفته می‌گردد. فکر نکنید چون او علاقه‌ای نشان نمی‌دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

۳٫ بگذارید مرتکب اشتباه شود. اگر همه کارها را به طور کامل و بی‌نقص انجام دهد، هرگز برای کشف و گسترش یک استعداد، خطر نخواهد کرد.

۴٫ سوال بپرسید. با پرسیدن سوال‌های اساسی از قبیل: چرا آسمان آبی است؟ به کودک خود کمک کنید تا با شگفتی‌های دنیا مواجه شود. به اتفاق هم، پاسخ سوال را بیابید.

۵٫ پروژه‌های خانوادگی ویژه‌ای را طرح‌ریزی نمایید. فعالیت‌های مشترک می‌تواند استعدادهای جدید را بیدار کند و گسترش دهد.

۶٫ کودک را مجبور به یادگیری نکنید. این امید که برای پیشرفت و رشد دادن استعدادهای کودکان، باید هر روز درس‌های خاصی را به آنان آموخت، ممکن است آنان را مضطرب یا دل‌زده سازد.

به فرزند خود اجازه دهید علائق خود را کشف کند. به بازی‌ها و فعالیت‌هایی که او انتخاب می‌کند توجه نشان دهید. این گونه بازی‌ها می‌تواند اطلاعات بسیاری درباره استعدادهای نهفته فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

۷٫ انتظارات سطح بالایی داشته باشید، اما این انتظارات باید واقع‌بینانه باشند.

۸٫ در انجام کارها، کودک خود را سهیم کنید. بگذارید او با انجام کارها، موفقیت را در ذهن خود مجسم کند. بگذارید ببیند که شما درگیر فعالیت‌های معنادار هستید و به او اجازه دهید درگیر این فعالیت‌ها شود.

۹٫ محیطی را فراهم آورید که به لحاظ تحریکات حسی، غنی باشد. مواد و اسباب‌هایی را در خانه قرار دهید که حواس کودک را تحریک می‌کنند، موادی از قبیل: نقاشی با انگشت و عروسک‌های خیمه شب‌بازی.

۱۰٫ شور و اشتیاق خود را به یادگیری فعال حفظ کنید.

۱۱٫ کودک خود را با برچسب زدن به او محدود نکنید. این برچسب‌ها ممکن است شرایطی را به او تحمیل نماید که با استعدادهای ذاتی‌اش هم‌خوانی ندارند.

۱۲٫ به عنوان خانواده و با یکدیگر به بازی بپردازید.

۱۳٫ برای فعالیت‌هایی نظیر خواندن و صحبت کردن، برنامه زمانی منظم در نظر بگیرید.

۱۴٫ موادی را برای کودک در نظر بگیرید که همواره بتواند با رجوع به آن‌ها به دنیای خود دسترسی داشته باشد.

۱۵٫ بگذارید فرزندتان به فعالیت‌های گروهی که مورد علاقه‌اش هستند، بپردازد.

۱۶٫ برای پرورش خلاقیت کودک خود، داستان‌های طنز آمیز برایش بخوانید.

۱۷٫ فعالیت‌هایی را که فرزندتان انجام می‌دهد، مورد انتقاد یا قضاوت قرار ندهید. اگر احساس کند مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد، احتمالاً شکوفاسازی استعدادهای خود را پیگیری نخواهد کرد.

۱۸٫ با کودک خود بازی کنید و از این طریق، سرزندگی و شوخ‌طبعی خود را به او نشان دهید.

۱۹٫ خانواده را در موفقیت‌های خود سهیم کنید. درباره اتفاقات خوشایندی که طی روز اتفاق افتاده‌اند صحبت کنید تا عزت نفس او از این طریق افزایش یابد.

کودک و کتاب

۲۰٫ کاری کنید که فرزندتان به رایانه خانه، مدرسه یا یک کتابخانه عمومی دسترسی داشته باشد.

۲۱٫ به صحبت‌های کودک خود گوش فرا دهید. چیزهایی که او به آن‌ها اهمیت بسیاری می‌دهد، می‌تواند سرنخی از استعدادهای خاصی باشد که از آن‌ها برخوردار است.

۲۲٫ فضای خاصی را در خانه برای پرداختن به فعالیت‌های خلاقانه در نظر بگیرید.

۲۳٫ هنگامی که کارهای روزمره‌ای را که به عهده فرزندتان گذاشته‌اید، با موفقیت انجام می‌دهد، حس مسئولیتش را در انجام کارهای خانه، مورد قدردانی قرار دهید.

۲۴٫ به صورت خانوادگی از مکان‌های جدید دیدن کنید.

۲۵٫ بازی‌های بازپاسخ به فرزند خود بدهید. اسباب بازی‌هایی مانند سر هم کردن قطعات و عروسک‌های دستی، باعث تشویق بازی‌های تخیلی می‌شود.

۲۶٫ بگذارید در روز تا حدی به رویاپردازی و کنجکاوی بپردازد.

۲۷٫ داستان‌های الهام‌بخشی را بخوانید که قهرمانانشان در زندگی، موفقیت‌هایی را کسب کرده‌اند.

۲۸٫ با دادن جایزه، به فرزند خود رشوه ندهید. از مشوق‌هایی استفاده کنید که به کودک، این پیام را منتقل می‌کنند که یادگیری نباید به خاطر گرفتن جایزه باشد.

۲۹٫ اجازه بدهید فرزندتان به گروه‌های همسالی بپیوندد که همگام با استعدادهای او هستند.

۳۰٫ برای برانگیختن علائق کودک، درباره خبرهایی که می‌شنوید، با او به بحث بپردازید.

۳۱٫ سوگیری‌های جنسیتی را تشویق نکنید. برای کودک خود هم اسباب بازی‌ها و فعالیت‌های زنانه و هم مردانه تدارک ببینید.

۳۲٫ از مقایسه کودک خود با دیگران اجتناب ورزید. به او کمک کنید تا عملکرد فعلی خود را با عملکرد گذشته‌اش مقایسه کند.

۳۳٫ سعی کنید پدر یا مادری اقتدارگرا باشید.

از مقایسه کودک خود با دیگران اجتناب ورزید. به او کمک کنید تا عملکرد فعلی خود را با عملکرد گذشته‌اش مقایسه کند.

۳۴٫ برای برانگیختن علائق و استعدادهای فرزندتان، از موقعیت‌های گروهی یا جمعی (خارج از منزل) بهره ببرید. با هم به کتابخانه، موزه، کنسرت، یا مسابقه بروید.

۳۵٫ پاداش‌هایی به فرزندتان بدهید که نقاط قوتش را تقویت می‌کند.

۳۶٫ کودکتان را به صحبت درباره آینده‌اش تشویق کنید. از دیدگاه‌های او حمایت کنید، بدون آنکه به سمت حیطه یا رشته‌ای خاص هدایتش نمایید.

۳۷٫ کودک خود را با افراد جالب و موفق آشنا کنید.

۳۸٫ خانه خود را به عنوان فضایی برای یادگیری تلقی کنید. فضای آشپزخانه و آشپزی برای آموزش ریاضیات و علوم، بسیار مناسب است.

۳۹٫ در احساسات با یکدیگر سهیم شوید. سرکوبی حوادث می‌تواند به سرکوبی استعدادهای کودک بیانجامد.

۴۰٫ کودک خود را تشویق به خواندن کنید.

۴۱٫ ابداعات و ساخته‌های کودک خود را به شوخی بگیرید.

بازی کردن

۴۲٫ با کودک خود فعالیت‌هایی را انجام دهید که در ارتباط با علائق و استعدادهایش است.

۴۳٫ به کودک خود بیاموزید که به قوه شهود خویش اعتماد کند و به ظرفیت‌هایش اعتماد داشته باشد.

۴۴٫ به کودک خود، حق انتخاب بدهید. این عمل، قدرت اراده او را مستحکم و حس نوآوری را در وی بیدار می‌کند.

۴۵٫ به کودک خود یاد بدهید که برای شکوفا ساختن استعداد خویش، چگونه از کتاب‌ها استفاده کند. به عنوان مثال، برای یادگیری “درست کردن چیزی” از کتاب‌های “چگونه …” استفاده کند.

۴۶٫ در گوشه‌ای از خانه، فضایی را برای به نمایش گزاردن ساخته‌ها و جایزه‌های کودک اختصاص دهید.

۴۷٫ کودک خود را تشویق کنید تا در حیطه‌هایی که با مشکل مواجه است، دست و پنجه نرم کند و کلنجار برود. به او کمک کنید تا با هر محدودیتی رو در رو شود.

۴۸٫ رابط بین دنیای واقعی و استعدادهای خاص کودک خود باشید. به او کمک کنید تا راهی برای نشان دادن استعدادهایش بیابد.

۴۹٫ کودک را با مطالبی آشنا کنید که درباره افتخارات و استعدادهای کودکان است. کتاب‌هایی مانند “مهندس کوچکی که می‌توانست …” می‌تواند نگرش “می‌توانم انجام دهم” را تشویق کند.

۵۰٫ کودک خود را همان طور که هست، بپذیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *